Przejdź do treści

Poznaj naszą Poradnię
Zdrowia Psychicznego

Jesteś zainteresowany?

Poradnia powstała w roku 2010 z inicjatywy lekarza psychiatry Ewy Dołomisiewicz-Antolak i błyskawicznie wpisała się w potrzeby pacjentów likwidowanej w tamtym czasie poradni przy szpitalu Srebrzysko i kilku innych miejsc, gdzie dotychczas leczyli się najczęściej pacjenci z obszaru naszej dzielnicy.

Początkowo przyjmowaliśmy w budynku wielospecjalistycznej Poradni przy ul. Mickiewicza, następnie w przy ul. Wajdeloty, aż wreszcie w naszej obecnej siedzibie. Zapewniliśmy pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną osobom, które nie mogły kontynuować leczenia w dotychczasowych miejscach, oraz szybko zyskiwaliśmy coraz liczniejsze grono stałych pacjentów, którzy wybierali korzystanie z usług świadczonych przez nas, rosło więc zapotrzebowanie na powiększanie grona specjalistów stanowiących nasz zespół.

Od początku istnienia poradni budowaliśmy zespół zaangażowanych i rzetelnych specjalistów, pracujących w obszarach ochrony zdrowia psychicznego, terapii uzależnień oraz szerokim obszarze programów profilaktycznych. Przez lata jednym z unikatowych projektów, do którego mamy nadzieję wrócić, była cykliczna grupa psychoterapeutyczna dla osób borykających się z zaburzeniami odżywiania. Pracowaliśmy też w ramach zespołu leczenia środowiskowego oraz w programach realizowanych we współpracy z miastem Gdańsk.

W roku 2021 naszą poradnię, w przeważającej części świadczącą do tego czasu usługi w ramach NFZ, dotknął kryzys psychiatrii będący skutkiem załamania runku ochrony zdrowia w tym obszarze, w dużej mierze nasilony przez pandemię. Kierownictwo przychodni, w obliczu niemożności kontynuowania realizowania świadczeń na dotychczasowym poziomie, zmuszone było wypowiedzieć kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i od tego czasu poradnia świadczy usługi wyłącznie odpłatnie.

Aktualnie zespół poradni tworzą specjaliści psychiatrii, psychoterapeuci – zarówno certyfikowani, jak i nadal kształcący się w różnych modalnościach, specjaliści terapii uzależnień. Zespół pracuje pod stałą superwizją.

W nieodległej przyszłości planujemy poszerzyć naszą ofertę o psychoterapię par oraz terapię opartą na analizie bioenergetycznej.

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

Mahatma Gandhi

Jesteśmy zespołem doświadczonych specjalistów, świadczących kompleksową pomoc w zakresie psychiatrii i psychoterapii, diagnostyki psychologicznej oraz terapii uzależnień. Pomagamy młodzieży i dorosłym, którzy poszukują wsparcia w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i jego problemu, aby móc udzielić jak najlepszej pomocy.

Panuje u nas rodzinna atmosfera.

Zapraszamy do zapoznania się z nami i ofertą przygotowaną specjalnie dla państwa.

8 Grudnia 2015 roku ukazał się w Gazecie Wyborczej wywiad z Ewą Dołomisiewicz-Antolak specjalistą psychiatrą, specjalistą uzależnień oraz Anną Kinder-Hensel psychoterapeutką. Wywiad przeprowadziła pani Iwona Godlewska.

„Kiedyś wizyta u tego specjalisty to był wstyd. Dziś…”

Ilona Godlewska: Chętnie odwiedzamy psychiatrę lub psychologa?

Ewa Dołomisiewicz-Antolak, specjalista psychiatra, specjalista terapii uzależnień z NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego, Gdańsk-Wrzeszcz. -Kiedy kilkanaście lat temu zaczynałam pracę jako lekarz, do psychiatry przychodziły raczej tylko osoby chorujące psychicznie, najczęściej po pobycie w szpitalu. To był temat tabu. Teraz, również dzięki mediom, coraz silniejsze jest przekonanie, że kryzys to rzecz normalna. Że przeżywa je każdy . Wizyta u psychiatry i psychologa to żaden wstyd, bo to już jest konstruktywne działanie: nie mogę poradzić sobie z problemem i w związku z tym szukam pomocy, jest to już sposób radzenia sobie. Obecnie często pacjenci przychodzą do nas z problemami życiowymi, kryzysami rozwojowymi. Osób chętnych, by skorzystać z porady jest coraz więcej. Starsze osoby nadal często mają jeszcze opór przed tym, by przyjść do psychologa czy psychiatry. Znacznie łatwiej po tą pomoc sięgają ludzie młodzi.

Z jakimi problemami przychodzą pacjenci?
Ewa Dołomisiewicz-Antolak: To w znacznym stopniu uzależnione od wieku. Są studenci, którzy przeżywają rozłąkę z rodziną, przyjeżdżają do obcego, dużego miasta, nie mają tu znajomych czy przyjaciół, czują się zagubieni. Do tego dochodzą duże wymagania na studiach.I nie dają rady. W tym wieku pojawiają się też pierwsze epizody choroby psychicznej. Pojawiają się też osoby, które próbują sobie radzić z napięciem czy złym nastrojem, poprzez używanie substancji psychoaktywnych – narkotyków czy alkoholu, co często prowadzi do nawarstwienia problemów.
Osoby między 30-40 rokiem życia to często pacjenci z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami osobowości, z uzależnieniem, ale także z kryzysami rozwojowymi. Bo nie wyszło w związku, nie radzę sobie w opiece nad dzieckiem, mam problemy z pracą, z kredytem. Powyżej 40.roku życia pojawiają się osoby z dnia na dzień zwolnione z korporacji, często z wysokich stanowisk. I pojawia się kryzys, bo nikt nie chce zatrudnić osoby z takim doświadczeniem. Osoby około 50. roku życia często zmagają się z chorobą somatyczną własną lub współmałżonkami miewają kryzys w związku, syndrom pustego gniazda, w przypadku utraty pracy spotykają się z trudnością ponownego zatrudnienia. Kobiety w tym wieku są bardziej predysponowane do zachorowania na depresję. Przychodzą też osoby starsze, które coraz częściej spotykają się z odejściem bliskich osób,są samotne. W tym wieku pojawiają się też problemy z pamięcią.

Zdarza się, że pacjenci rezygnują z terapii po pierwszym spotkaniu, choć problem jest ewidentny?

Anna Kinder-Hensel, psychoterapeutka z NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego, Gdańsk-Wrzeszcz: Wszystko zależy od motywacji. Są osoby, które same czują, że potrzebują pomocy. I oni zwykle nie rezygnują. Niektórzy przychodzą i od początku nie wiarzą , że taka wizyta może pomóc, zatem nie do końca uznają, że mają problem. I wtedy zdarza się, że na pierwszym spotkaniu się kończy. Są też jednak i takie sytuacje, że ktoś przyszedł, choć nie chciał, ale potem zauważa, że kontakt z terapeutą oraz to, że mógł opowiedzieć o swoim problemie, spowodowało, że poczuł się lepiej. Decyduje się w związku z tym na kontynuowanie terapii. Dużo zależy od tego, czy podczas pierwszego spotkania uda się nawiązać pozytywną relację z pacjentem oraz wzbudzić u niego nadzieję.

Około 50 roku życia częste są choroby somatyczne, syndrom pustego gniazda, problem z zatrudnieniem. Kobiety w tym wieku są bardziej narażone na depresję. Starsze osoby częściej stykają się ze śmiercią rodziny i przyjaciół, są samotne. Pojawiają się problemy z pamięcią.

Są też osoby, które z góry zakładają, że ich problem jest tak duży, że psycholog nie pomoże…

Ewa Dołomisiewicz- Antolak: Nic nie tracimy. Jeśli sami nie potrafimy sobie poradzić z problemem, nie jest też w stanie pomóc nam rodzina i przyjaciele, to może warto spróbować udać się do osoby, która z racji swojego zawodu ma przygotowanie teoretyczne i praktyczne w tym zakresie. Im dłużej czekamy, tym trudniej sięgać po pomoc, tym lęk jest większy. Problemy zaczynają się nawarstwiać.

Na forach internetowych znajdziemy porady, co mówić podczas pierwszej wizyty u specjalisty. Jest jakaś recepta?

Ewa Dołomisiewicz-Antolak: Przede wszystkim powinniśmy się zdobyć na szczerość. Tyle dowie się psycholog czy psychiatra, ile powie mu pacjent. Nie warto zatić informacji o wcześniejszym leczeniu czy terapii. Na podstawie badania i wywiadu od pacjenta, stawiamy diagnozę. Jeśli będzie ona niewłaściwa, wynikająca z niej terapia, nie pomoże.

Jakie są plusy terapii indywidualnej, a jakie grupowej?

Ewa Dołomisiewicz-Antolak:Musimy pamiętać o tym, że terapia grupowa na początku wiąże się ze stresem. To naturalne. Przecież musimy dzielić się swoimi doświadczeniami z obcymi osobami. Ale potem przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy się czuć coraz pewniej. W grupie naprawdę można uzyskać bardzo konstruktywne doświadczenia.
Anna Kinder-Hensel: Zaczynamy się przekonywać, że inne osoby również doświadczają podobnych problemów. Przestaję czuć się osamotniony i naznaczony tym, że sobie nie radzę. Obserwuję, w jaki sposób poradzili sobie inni z podobnym kryzysem. Może się okazać, że to rozwiązanie może być dobre i dla mnie. Na terapię indywidualną osoby zgłaszają się znacznie częściej. Pracujemy nad zmianą myślenia, z za tym idzie zmiana w zachowaniu.

Kiedy mówimy o „dołku”, a kiedy zaczyna się depresja?
Ewa Dołomisiewicz-Antolak: Depresja najczęściej zaczyna się od kryzysu życiowego. Pojawia się gorszy nastrój, zamartwiamy się, czujemy lęk, nic nas nie cieszy, nie możemy spać. I jeśli ten stan trwa ponad dwa tygodnie i zaczyna się pogłębiać, to znak, że powinniśmy szukać pomocy.

Z depresji można wyjść?
Ewa Dołomisiewicz-Antolak: Jeśli jest to epizod depresyjny i nie stoją za nim duże zaburzenia osobowości, to można się z niego wyleczyć. Może być tak, że taki epizod zdarzy się tylko raz w życiu. Czasami bywa, że konieczne jest dłuższe leczenie i terapia.
Anna Kinder-Hensel: Ważne, żeby pacjent nauczył się radzić sobie z objawami depresji, z tym, co się z nim dzieje. W terapii nie chodzi o to, by dawać pacjentowi rady. Nie możemy powiedzieć, co ma robić, jak żyć. Wspólnie posZukujemy drogi wyjścia z problemów.

Kiedy można uznać terapię za zakończoną?
Anna Kinder-Hensel: Na początku wspólnie z pacjentem ustalamy kontrakt. Po to, by wiedział, na czym będzie polegała terapia ile czasu ona potrwa.Na początku zbieramy wywiad, ustalamy cele i w momencie, kiedy pacjent czuje się lepiej, zaczyna podejmować aktywności, z którycg wcześniej rezygnował, wprowadza konstruktywne zmiany w życiu, stabilizuje się w takim działaniu, wówczas wspólnie podejmujemy decyzję że cykliczne spotkania nie są już potrzebne.
Ewa Dołomisiewicz-Antolak : Niektórzy pacjenci po trzech-czterech spotkaniach bardzo chcieliby widzieć efekty. Trzeba mieć świadomość, że na pożądaną zmianę trzeba często poczekać. Na początku terapii możemy czuć się gorzej, gdy dotykamy trudnych tematów, często przez długi czas nie poruszanych. Dużym błędem byłoby rezygnowanie z terapii w tym momencie. W drodze zdrowienia warto uzbroić się w cierpliwość i zaufać specjaliście.

Poznaj nasz zespół

Psychiatrzy

Ewa Dołomisiewicz-Antolak

Lekarz, specjalista psychiatra, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, ukończyła Studium Terapii Uzależnień rekomendowane przez Krajowe Biuro ds Przeciwdziałania Narkomanii, kurs Podstawy Systemowej Terapii Rodzin Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; szkolenie „Psychoterapia o orientacji poznawczo-behawioralnej z podstawami psychoterapii psychodynamicznej” II Klinikii Psychiatrii AM w Warszawie, kurs przygotowujący do certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, szkolenie „Zorientowana na traumę terapia poznawczo-behawioralna metodą Przedłużonej Ekspozycji w leczeniu zaburzenia stresowego pourazowego (PTSD)”. Obecnie w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej (Aleksandra Lowena) ( PSAB, akredytowanego przez Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej). Mam doświadczenie w pracy na oddziale psychiatrycznym całodobowym oraz leczeniu psychiatrycznym ambulatoryjnym i środowiskowym. Od wielu lat pracuję z osobami uzależnionymi w poradni leczenia uzależnień, w przeszłości także na oddziale dziennym. W latach konsultant Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, współprowadziła interwencje kryzysowe, biegły sądowy.

Jolanta Bogusz-Brzęk

Jestem lekarzem specjalistą psychiatrą. W mojej pracy stosuję indywidualne podejście do każdej osoby, która się do mnie zgłasza. Dla mnie nie ma „identycznych przypadków”. Rozumiem jak trudno zdecydować się na wizytę u psychiatry. Gwarantuję profesjonalną, fachową pomoc, opartą tak na wiedzy teoretycznej, nieustannie poszerzanej poprzez szkolenia, warsztaty i konferencje, jak i na solidnym doświadczeniu uzyskanym w pracy w szpitalnym oddziale psychiatrycznym i poradniach zdrowia psychicznego. Moje szczególne zainteresowania w psychiatrii: zespoły otępienne (choroba Alzheimera) depresje zaburzenia lękowe zaburzenia odżywiania schizofrenia W roku 1999 ukończyłam Akademię Medyczną w Gdańsku. Następnie odbyłam 18miesięczny staż podyplomowy. W roku 2001 rozpoczęłam rezydenturę w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. W 2008 roku zdałam egzamin specjalizacyjny i uzyskałam tytuł specjalisty psychiatrii. W roku 2000 ukończyłam Studia Podyplomowe „Zarządzanie w Zakładach Opieki Zdrowotnej” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe: Poradnia Zdrowia Psychicznego ul. Jaskółcza w Gdańsku 2007 Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku 2001-2009 Poradnie Pedagogiczno-Psychologiczne nr 3 i nr 7 w Gdańsku Poradnia Zdrowia Psychicznego w Nowym Dworze Gdańskim 2008-2011 Poradnia Zdrowia Psychicznego w Tczewie, w tym 2008-2011 jako lekarz prowadzący Oddział Dzienny Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni od 2011r pełniłam funkcję ordynatora Oddziału Dziennego o profilu psychotycznym 2014-2020 od 2011r. opiniuję sądowo-psychiatrycznie Uczestniczyłam w wielu kursach, szkoleniach i konferencjach medycznych. Ponadto systematycznie poszerzam swoją wiedzę biorąc udział w szeregu konferencji i szkoleń z zakresu psychogeriatrii oraz psychiatrii sądowej.

Łukasz Zwiernik

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,  w trakcie 4 roku specjalizacji z psychiatrii dorosłych, lekarz Wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Gdańsku pracujący na oddziale ogólnopsychiatrycznym oraz na oddziale terapii uzależnień, lekarz Wojewódzkiego Ośrodka terapii uzależnień w Gdańsku, dodatkowo pracujący w NZOZ Wrzeszcz.

Psychoterapeuci

Aleksandra Cebella

Specjalistka psychologii klinicznej, certyfikowana psychoterapeutka (certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim w 1996 roku. Doświadczenie zawodowe zaczęłam zdobywać pracując w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. T. Bilikiewicza w Gdańsku, gdzie przez 14 lat ugruntowałam rzetelną wiedzę w zakresie diagnozy psychologicznej oraz pracy terapeutycznej z pacjentami w wieku rozwojowym. Zdobywając specjalizację kliniczną ( 2001r. – I stopnia; 2006r. II stopnia) oraz certyfikat psychoterapeuty PTP odbywałam liczne staże kliniczne. Przez 11 lat pracowałam w ośrodku MONAR oraz w Poradniach Profilaktyki i Terapii Uzależnień pracując z młodzieżą i dorosłymi z szerokim spektrum uzależnień – poza substancjami psychoaktywnymi – także behawioralnych, głównie od gier komputerowych; rodzinami pacjentów obciążonymi różnorodnymi trudnościami oraz dorosłymi w procesie terapii pogłębionej. Przez wiele lat prowadziłam terapię grupową – w ramach Oddziału Dziennego Animus w Gdyni. Od 15 lat pracuję w trójmiejskich Poradniach Zdrowia Psychicznego gdzie poszerzam doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z osobami z bardzo szerokim spektrum doświadczanych problemów oraz zaburzeń; szczególnie skupiając się na osobach doświadczających stanów depresyjnych oraz w obszarach zaburzeń odżywiania oraz zaburzeń osobowości. Posiadam doświadczenie w pracy z osobami po traumach, w różnych formach utraty, w tym żałoby. Ukończyłam liczne szkolenia w zakresie psychoterapii, procesu grupowego, pracy z parami oraz rodzinami, udzielania pomocy osobom w kryzysie, z doświadczeniem wykorzystania seksualnego. Prowadziłam szkolenia w zakresie diagnozy psychologicznej, w ramach specjalistycznych kursów kwalifikacyjnych dla psychologów, pielęgniarek i lekarzy oraz warsztaty o tematyce związanej z rozwojem osobistym dla młodzieży i osób dorosłych, w tym zagrożonych wykluczeniem. Pełniłam funkcję biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku, oraz orzekałam w Komisji Orzekającej o Niepełnosprawności i Stopniu Niepełnosprawności. Przez kilka lat jako pracownik dydaktyczny związana byłam z Uniwersytetem Gdańskim, a od 2006 roku prowadzę zajęcia dla studentów Uniwersytetu Humanistyczno Społecznego SWPS. Czynnie uczestniczę w konferencjach i warsztatach, posiadam dorobek publikacji w czasopismach specjalistycznych. Aktualnie skupiam się na terapii prowadzonej w nurcie integrującym rozumienie Pacjenta w ujęciu psychodynamicznym oraz systemowym. Zainteresowania zawodowe koncentruję wokół zaburzeń osobowości (szczególnie borderline i narcystycznej), zaburzeń odżywiania oraz terapii par. Pracę poddaję stałej superwizji.

Anna Kinder-Hensel

Jestem psycholożką, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną (certyfikat nr 505). Ukończyłam jednolite studia magisterskie, kierunek Psychologia, specjalizacja Psychologia Kliniczna na Uniwersytecie Gdańskim. Studia Podyplomowe : Psychologia Kliniczna na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyłam całościowe szkolenie z zakresu Terapii Schematu. Posiadam szerokie przygotowanie oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu interwencji kryzysowej, pracy psychotraumatologicznej oraz prowadzeniu szkoleń ( w tym dla MON ). Od wielu lat prowadzę konsultacje psychologiczne, sesje psychoterapeutyczne indywidualne, jak również terapie grupowe i grupy wsparcia. Moje zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości. Specjalizuję się w pracy z osobami dorosłymi. Stale podnoszę swoje kompetencje poprzez udział w szkoleniach, konferencjach naukowych, a pracę kliniczną poddaję regularnej superwizji. Moją pasją jest podróżowanie oraz długie spacery z psem Inką.

Izabela Podlacha

Jestem pedagogiem (tytuł mgr otrzymałam w 2007 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, oraz Certyfikowanym Specjalistą Psychoterapii Uzależnień Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych (nr certyfikatu SP/0750/2012 – certyfikat uzyskałam w 2012 roku). Aktualnie dokształcam się w Polskim Instytucie Dialogu Motywującego przygotowując się do uzyskania tytułu Terapeuty Motywującego. Psychoterapię rozumiem jako spotkanie i dialog, podczas którego to, co trudne, może zostać wydobyte, nazwane i poddane umotywowanej wewnętrznie (przez mojego rozmówce) zmianie. Pracuję bazując na relacji zbudowanej dzięki wzajemnej współpracy i zaufaniu oraz indywidualnym podejściu do każdego człowieka. Zapraszam dorosłe (od 18 rż) osoby, które: – zamierzają dokonać w swoim życiu trwałej zmiany, – potrzebują wzmocnienia ich własnej motywacji i zobowiązania do zmiany – osoby uzależnione, współuzależnione, DDA, DDD, Dotychczasowe doświadczenie zawodowe: – praca w świetlicy socjoterapeutycznej, skupiającej młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym (praca stacjonarna oraz na wyjazdach terapeutycznych) (2003-2008) – Stowarzyszenie Czyste Dźwięki (2008 – 20014), w ramach którego pracowałam z osobami w kryzysie bezdomności (jako streetworker i opiekun w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn). Dodatkowo, jako tzw Partyworker, w trójmiejskich klubach/ dyskotekach zajmowałam się Harm Reduction, czyli redukcją szkód w obszarze ryzykownych zachowań, takich jak zażywanie substancji psychoaktywnych jak również edukacją seksualną w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, Pod szyldem Czystych Dźwięków prowadziłam także profilaktykę uzależnień i edukację seksualną w trójmiejskich szkołach. – od 2009 roku pracuję jako Specjalista Psychoterapii Uzależnień, początkowo w Ośrodku Terapii Uzależnień w Darżewie, następnie od 2012 do dnia dzisiejszego współpracuję z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień w Gdańsku (najpierw w programie substytucyjnym, następnie na Oddziale Dziennym i w Poradni, a od 2013 roku do dnia dzisiejszego w Ośrodku Stacjonarnym w Smażynie). Doświadczenie zawodowe zdobywałam również w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni – w poradni na ul.Chrzanowskiego (2012-2016), w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku (2013-2017) i w NZOZ Ośrodku Terapii i Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia w Gdańsku na ul. Gospody w Gdańsku (2017-2021).

Monika Ulatowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną (Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego PTTPB nr 1527). Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia, specjalności neurobiopsychologia, na Uniwersytecie Gdańskim oraz Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Jestem także członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). W swojej pracy wykorzystuję techniki poznawcze i behawioralne, a także elementy terapii dialektyczno-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania, terapii schematów oraz uważności, dobierając je tak, aby jak najlepiej pomagać moim pacjentom. W gabinecie zawsze staram się stworzyć atmosferę otwartości, akceptacji i zrozumienia. Pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny, umożliwiający uzyskanie informacji, dzięki którym możliwe jest postawienie diagnozy i zaproponowanie różnych możliwości udzielenia pomocy. Następnie razem z pacjentem tworzę elastyczny, „uszyty na miarę” plan terapii, z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i trudności. Specjalizuję się w psychoterapii osób z zespołem Aspergera. Siedem lat zawodowo zajmowałam się terapią, diagnostyką oraz treningiem umiejętności społecznych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wychodzę naprzeciw potrzebom osób w zespołem Aspergera, wspólnie szukając możliwości jak najlepszego rozwoju i zrozumienia neurotypowego świata, z wykorzystaniem mocnych stron pacjentów. Udzielam także wsparcia rodzicom oraz partnerom/partnerkom osób w spektrum autyzmu. Pracuję również z osobami z ADHD, zaburzeniami lękowym, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami osobowości oraz innymi trudnościami. Stale się rozwijam i podnoszę swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach naukowych. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Przyjmuję pacjentów dorosłych oraz nastolatków od 16. roku życia

Karolina Woźniak

Jestem psycholożką i psychoterapeutką Ukończyłam studia magisterskie z psychologii o specjalizacji klinicznej na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie jestem w trakcie certyfikacji w Szkole Psychoterapii Poznawczo – Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS. Od kilku lat zawodowo zajmuję się diagnozą, terapią i treningiem umiejętności społecznych dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Moją rolą jest towarzyszenie pacjentom w dążeniu do poprawy jakości życia. Pracuję z młodzieżą i osobami dorosłymi, które doświadczają depresji, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. W swojej pracy korzystam z nurtu terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematów, terapii dialektyczno-behawioralnej i uważności. Systematycznie doskonalę swoje umiejętności uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach i konferencjach. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. W swojej pracy kieruję się przede wszystkim dobrem pacjenta pracując zgodnie z Kodeksem Etyki Zawodowej Psychologa.

Joanna Podlecka

Jestem psychologiem, z wyboru i nadal żywej pasji. Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Gdańskim w 2002 roku i od tej pory pracuję i rozwijam się w obranym kierunku: psychoterapia. W swojej pracy integruję podejścia: behawioralno – poznawcze, humanistyczne i systemowe, a wszystko to w duchu dialogu motywującego oraz porozumienia bez przemocy (NVC). Wśród najważniejszych szkoleń jakie odbyłam są: Studium Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Sopocie, Studium Terapii Uzależnień zakończone certyfikatem (KBN) 2011r., Studium Psychotraumatologii, Studium Pomocy Dzieciom Molestowanym Seksualnie i ich Rodzinom (Fundacja Dzieci Niczyje), Studium Dialogu Motywującego (Toruń) oraz szkolenia DBT, terapii par, porozumienia bez przemocy (NVC), szkolnie z zakresu uzależnień behawioralnych. W ostatnim czasie w centrum moich zainteresowań zawodowych jest Terapia Schematów. Ukończyłam w tym kierunku szkolenia, uczestniczę w superwizjach, jestem w trakcie procesu certyfikacji. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyłam w ośrodku stacjonarnym, oddziale dziennym oraz poradniach dla osób uzależnionych i ich rodzin. Przez 9 lat byłam związana zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień w Gdańsku, gdzie pracowałam terapeutycznie z osobami: współuzależnionymi, z syndromem DDA, doświadczającymi przemocy w rodzinie, uzależnionymi, w tym na Oddziale Dziennym. Dobrze znany jest mi też obszar pracy interwencyjnej związanej z pracą interdyscyplinarną. Obecnie współpracuję z niepublicznymi ośrodkami terapii a także z OPiTU w Gdyni. Uczestniczę w superwizjach, i szkoleniach co pozwala mi nabywać doświadczeń w pracy z różnymi problemami: – problemy mające związek z trudnymi doświadczeniami z przeszłości (w tym DDA, DDD, doświadczenie traumy) – problemy w związkach (toksyczne relacje, poczucie niezrozumienia i braku satysfakcji w relacjach, samotność, powtarzanie niekorzystnych wzorców w relacjach, współuzależnienie, doświadczanie przemocy) – doświadczanie kryzysu (żałoba, rozstanie, mobbing, utrata pracy) – problemy emocjonalne, w tym: trudności w rozpoznawaniu i „zarządzaniu” swoimi emocjami, depresja, zaburzenia lękowe, inne – uzależnienia, w tym behawioralne Wierzę w zmianę na lepsze w każdej sytuacji. Profesjonalizm w połączeniu z żywą relacją opartą na empatii, akceptacji, życzliwości oraz zaangażowaną współpracą klienta przynoszą pożądane efekty.

Monika Sawicka

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką po Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz doktorantką Studiów Doktoranckich z Psychologii na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzę badania dotyczące czynników związanych z regulacją emocjonalną w chorobach przewlekłych ze współwystępującym bólem. Na co dzień pracuję jako asystent badawczo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz jako terapeuta w NZOZ Wrzeszcz. Doświadczenie zawodowe zdobywałam na oddziałach psychiatrycznych, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz placówkach terapeutycznych. W swojej pracy kieruję się przede wszystkim metodami opartymi na dowodach naukowych (evidance-based) oraz autentycznością w relacji terapeutycznej. Wspieram osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, cierpią z powodu depresji, lęku, zaburzeń odżywiania, problemów ze snem, chorób somatycznych i innych. Prowadzę psychoterapię indywidualną oraz udzielam konsultacji psychologicznych osobom dorosłym i młodzieży od 12 roku życia.

Beata Wegner-Bałkowska

Prowadzę psychoterapię w nurcie psychologii analitycznej C.G.Junga. Jestem psychoterapeutą w szkoleniu oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (PTPA). Szkolenie odbywam w ramach kursu psychologii analitycznej i psychoterapii jungowskiej organizowanego przez Stowarzyszenie Analityków Jungowskich oraz PTPA. Doświadczenie zawodowe rozszerzyłam o staż na oddziałach Szpitala Psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, oraz wolontariat na Oddziale Dziennym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Moja praca podlega stałej superwizji. W terapii zapraszam do dialogu z własną nieświadomością, do pracy ze świadomymi i nieświadomymi warstwami psychiki. Jestem towarzyszem w czasie kryzysu, żałoby, w trudnościach życiowych i relacyjnych z osobami bliskimi i otoczeniem. W pracy wykorzystuję materiał symboliczny w postaci snów, wyobrażeń, synchroniczności, dążąc do połączenia głębi duchowych doświadczeń z trudami realnego życia.

Dominka Mrozek-Tyborowska

Jestem psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną (certyfikat nr 1333). Ukończyłam studia podyplomowe z psychologii klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Moje doświadczenie naukowe i zawodowe zdobywałam w interwencji kryzysowej, szpitalu psychiatrycznym, ośrodkach leczenia uzależnień oraz placówkach leczniczych. Moje zainteresowania zawodowe skupiają się wokół zaburzeń nastroju i osobowości, Specjalizuję się w pracy z osobami dorosłymi. Stale podnoszę swoje kompetencje poprzez udział w seminariach, szkoleniach, a pracę kliniczną poddaję regularnej superwizji. Sposób pracy terapeutycznej dobieram indywidualnie w zależności od zgłaszanych przez pacjenta trudności i potrzeb. W kontakcie z pacjentem kieruję się Kodeksem Etycznym Psychoterapeuty PTTPB. Uwielbiam podróże i długie wędrówki, sztukę modernistyczną i naukę języków obcych. Pracuję również w języku angielskim i francuskim.

Danuta Szemrowicz

„ Nie ma piękniejszej pracy niż zajmowanie się przerzucaniem mostów ku ludziom i ku rzeczom. Zwłaszcza w czasach , w których często można spotkać budowniczych zapór” Jose Luis Martin Descalzo Dr n.med. ( Gdański Uniwersytet Medyczny) , psycholog kliniczny, certyfikowany terapeuta uzależnień ( Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie) ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim w 1990 roku. W 1993 uzyskała I stopień specjalizacji z psychologii klinicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując najpierw charakterze wolontariatu w Akademii Medycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Mikołaja Majkowicza a następnie w trójmiejskich Poradniach Zdrowia Psychicznego. Odbyła liczne staże kliniczne. Od 2000 roku jest certyfikowanym terapeutą uzależnień. Od 2005 roku pełni funkcje biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W 2012 roku uzyskała stopień doktora na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W 2013 roku ukończyła czteroletnią Szkołę Psychoterapii prowadzoną przez prof. Czesławę Czabałę. W 2020 roku Ukończyła Studium Psychologii Klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Przez 26 lat pracowała w trójmiejskich Poradniach Terapii Uzależnienia od Alkoholu. Posiada doświadczenie pracy z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi. Od 2005 roku zajmuje się terapią indywidualną i grupową Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Ukończyła liczne szkolenia z zakresu diagnozy psychologicznej. Zainteresowania zawodowe koncentruje wokół terapii DDA oraz na pomocy osobom w kryzysach. Podczas szkoleń poszerza swoje doświadczenie kliniczne i psychoterapeutyczne w pracy z osobami z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi oraz z zaburzeniami osobowości. Posiada dorobek publikacji w czasopismach specjalistycznych. Pracę poddaje regularnej superwizji.

Rejestracja

Anna Suchomska

Kierownik

Dr n. med Artur Antolak

Jeśli masz
pytania lub potrzebujesz pomocy.

Lokalizacja

Waryńskiego 43/2
80-433 Gdańsk

Godziny otwarcia

od 8:00 do 20:00 w dniach
od poniedziałku do piątku